واحد توسعه فناوری های نوین

شرکت سرمایه گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان

معرفی واحد

 حوزه توسعه فناوری های نوین شرکت سرمایه گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان به منظور طراحی، مدیریت و اجرای طرح هایی در بخش‌های IT، آموزش و پرورش الکترونیک، کسب و کارهای مرتبط با فناوری‌های نوین و …، با محوریت «شبکه جامع الکترونیکی خدمات آموزشی و پرورشی» که پیش از این به عنوان شبکه جامع آموزشی و در سطح یک پروژه شرکت اقتصاد و رفاه فرهنگیان تعریف شده بود، در تابستان ۱۳۹۶ و با افزوده شدن پروژه هایی هم‌چون «مرکز توسعه یادگیری الکترونیکی نوین» و «مرکز آزمون فرهنگیان» و “واحد توسعه فرآیندهای سازمانی” به معاونت ارتقاء یافت.

  در حال حاضر به جز مسوولیت های اجرایی و طراحی پروژه های حوزه فاوا (IT)، معاونت در امر طراحی پروژه هایی هم‌چون تولید انرژی‌های نو، طرح پایش سلامت دانش‌آموزان با همکاری واحد بیمه و درمان و برگزاری مسابقات علمی دانش آموزی، مشاوره و معاضدت سازمان‌های وابسته به وزارت آموزش و پرورش هم‌چون سازمان دانش‌آموزی، واحد های نظارت و ارزیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و …، طرح ها و پروژه هایی را در دست اجرا دارد.

پروژه های در دست اجرا
واحد توسعه فناوری های نوین

طرح تدوین سند راهبردی توسعه اقتصاد آموزش الکترونیک کشور

تدوین سند راهبردی و چشم انداز صنعت آموزش الکترونیک کشور که مورد تأیید ذینفعان این حوزه بوده و به عنوان مبنای حرکت در این حوزه در نظر گرفته شود.

طرح فرهنگیار

همکاری مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور پایش محتوای زیر ۱۸ سال فضای مجازی

پروژه های انجام شده
واحد توسعه فناوری های نوین

مرکز آزمون

با توجه به رسوخ ادبیات ارتقاء سازمانی و افزایش بهره‌وری در سازمان‌ها و مؤسسات و تشکیل واحدهای آموزش در مجموعه‌های مذکور، استفاده از سامانه‌های آموزشی – آزمونی به امری طبیعی مبدل گشته است. که به طور معمول در فرآیند آموزش سامانه‌های آنلاین با توجه به مزیت‌های آن در آموزش غیر‌متمرکز و ناهمزمان افراد، و در فرآیندهای انتخابی سامانه‌های غیرآنلاین با توجه به اهمیت امنیت و تمرکز و زمان قابل توجه آزمون مورد اقبال است. اساس ایجاد مرکز آزمون بر قسم دوم نیاز استوار شده که همان آزمون‌هایی برای انتخاب، استخدام و یا جابه‌جایی های موقعیتی و مالی مؤثر می‌باشد.

فناوری مدیریت فرآیند

 

سامانه جامع خودکارسازی و مکانیزه‌کردن فرآیندها و الکترونیک نمودن سرویس‌ها و خدمات سازمان‌ با حداقل دانش برنامه‌نویسی و هم‌چنین امکان یکپارچه‌سازی با سایر نرم‌افزارهای سازمان که در قالب بسته BPMS شرکت اقتصاد و رفاه فرهنگیان تولید شده و آماده خدمت رسانی به سازمان‌های متقاضی می باشد.

شبکه جامع الکترونیکی خدمات آموزشی و پرورشی

پروژه رگولاتوری محتوای دیجیتال آموزشی و فرهنگی که با شرح وظایف «تنظیم مقررات و استانداردها، پایش و نظارت، رسیدگی به شکایات، مدیریت کاربران و مدیریت تراکنش های مالی» در فاز ۱ تولید شده و در حال تجمیع خدمات و محتوای الکترونیکی بهترین های این حوزه می‌باشد.

این سامانه شامل زیربخش هایی از جمله: بازار محتوا، مرکز یادگیری، مرکز آزمون،
مرکز مشاوره، فرهنگی و تفریحی، کتابخانه، دفترکار معلمان و دستاوردها می‌باشد.

مرکز توسعه یادگیری نوین سازمانی (متین)


بستری جهت ارایه دوره های آموزشی سازمانی با استفاده از پیشرفته ترین فناوری های نوین آموزشی است. این مرکز بر بستر سامانه یادگیری بین المللی edX بنا شده است. متین امکان برگزاری دوره‌‌آنلاین با هدف دسترسی آزاد از طریق وب و مشارکت در مقیاس بزرگ را دارا می‌باشد.

مزیت های متین عبارت اند از ایجاد بستر جهت برگزاری دوره های فراگیر سازمانی بصورت الکترونیکی، کاهش هزینه آموزش دوره های ضمن خدمت، صرفه جویی در زمان به جهت دسترسی آسان به سامانه، ایجاد آسان دوره های آموزشی کارکنان توسط خود سازمان، امکان استفاده از توانایی مدرسان و کارشناسان درون سازمانی به منظور ایجاد دوره و فرصت استفاده از  دوره های ایجاد شده توسط سایر سازمان ها است.

ظرفیت ها و توانمندی ها
واحد توسعه فناوری های نوین

حوزه توسعه فناوری‌های نوین با بهره مندی از دانش فنی، توانمندی طراحی و توسعه کسب و کارهای نو، ارتباطات راهبردی با سازمان‌ها، نهاد‌ها و معاونت‌های وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم‌چنین دفتر همکاری های تحول و پیشرفت و ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز ریاست جمهوری امکان اجرا و توسعه پروژه های فناورانه را برای شرکت سرمایه گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان فراهم آورده است.

هم‌چنین در شش ماه اخیر، این معاونت توانسته است مذاکرات ثمربخشی را بمنظور حمایت مالی پروژه های خود با نهاد های بانکی و تشکل های خیرخواهانه به سرانجام رسانده، ضمن اینکه به توافقی جهت همکاری های راهبردی با بزرگترین فعالان حوزه بازی‌های رایانه ای ایرانی برای دستیابی به ابزار مناسبی برای برندینگ شبکه جامع نیز دست یافته.

دور‌نگاه

با توجه به جوان بودن این معاونت و تعدد پروژه های اجرا شده و در دست اجرا، امیدواریم با تسریع در تکمیل حداقل محتوای جذب شده به سامانه شبکه جامع و هم‌چنین کسب سهم بازار پروژه‌های مرکز متین و مرکز آزمون و مدیریت فرآیند، بتوانیم به زودی جریان خدمت رسانی و اقتصادی مناسبی را با همکاری مراکز آموزشی، شرکت‌های تولید کننده محتوا و خدمات، سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی و خصوصی و هم‌چنین دانش آموزان و معلمان را شاهد باشیم.